Våra styrelser - MRF

Våra styrelser

Här hittar du information om alla styrelser och deras ordinarie ledamöter.

MRF har en rad olika styrelser. Genomgående gäller att det är representanter för medlemsföretagen som ingår i styrelserna. Högsta styrelse är förbundsstyrelsen. Därutöver finns styrelser för de olika sektionerna, samt distriktsstyrelser.

Förbundsstyrelsen

Martin Persson
Förbundsordförande, Bilbolaget Personbilar
martin.persson@bilbolaget.nu

Mattias Gustafsson
Ordf i Verkstadsstyrelsen Söderbergs Bil
mattias.gustafsson@soderbergsbil.se

Sven-Olof Gudmundsson
Styrelseledamot MAF/Transportgruppen Sannarps Bensin & Butik
svgud@circlekeurope.com

Anna Ericsson
Ordf i Bilhandelsstyrelsen AE Consulting Sweden AB
anna@notos.se

Tomas Engsund
Ordf i styrelsen Tunga fordon Be-Ge Lastbilar
tomas.engsund@bil.be-ge.se

Anders Åberg
Distriktsrepresentant
andersaberg@live.se

Urban Magnusson
Ordf i Lack- o Skadestyrelsen Werksta Sweden
urban@kungsbryggan.com

Michael Larsson
Vice ordf i Verkstadsstyrelsen Gotte Carlsson & Co
michael.larsson@gottes.nu

Lars Svensson
Distriktsrepresentant
lars.arasviken@gmail.com


Bilhandelsstyrelsen

Anna Ericsson
Ordförande AE Consulting Sweden AB
anna@notos.se

Joachim Lind
Bilia Group
joachim.lind@bilia.se

Stefan Claesson
Veho Bil
stefan.claesson@vehobil.se

Johan Ahlberg
Ahlberg Bil
johan.ahlberg@ahlbergbil.se

Anders Lindqvist
Lindqvist Bil
anders.lindqvist@lindqvistbil.nu

Tommy Kay
Torvalla Bil
tommy.kay@torvallabil.se

Ulf Lindström
Lindströms Bil
ulf.lindstrom@lindstromsbil.se

Peter Jonasson
Uppsala Bilgalleri AB
peter.jonasson@bilgalleri.se


Verkstadsstyrelsen

Mattias Gustafsson
Ordförande Söderbergs Bil
mattias.gustafsson@soderbergsbil.se

Rickard Wiberg
Stockholms Bilkonsult AB
rickard.wiberg@lagerstedtsfamiljen.se

Lars Lindholm
Lidingö Bilteknik
lars.lindholm@lidingobilteknik.se

Gunnar Berggren
Bilbolaget
gunnar.berggren@bilbolaget.com

Mickael Persson
Min Bil Bromma
vd@minbil.se

Christer Carlsson
Bilia Personbilar
christer.carlsson@bilia.se

Viktor Treser
Biljouren i Åkersberga AB
viktor@biljouren.se

Michael Larsson
Gotte Carlsson & Co
michael@gottes.nu

Jimmy Bysell
Werksta
jimmy.bysell@werksta.se


Lack- och skadestyrelsen

Urban Magnusson
Ordförande Werksta Sweden
urban.magnusson@werksta.se

Jonas Karlsson
Pierre Billackering
jonas@pierrebillackering.se

Einar Kjartansson
Bilia

Christoffer Wikström
Werksta
christoffer.wikstrom@weksta.se

Niclas Lidwall
Stockholms Karosslack

Marko Kreive
Göteborgs Lackcenter/Werksta

Toni Suikka
Din Bil
toni.suikka@dinbil.se

Björn Larsson
Mölnlycke Lack & Karosseri
bjorn.larsson@mlkab.com

Adis Turcinovic
Växjö Lackcenter AB
adis@vaxjolackcenter.se


Styrelsen Tunga Fordon

Tomas Engsund
Ordförande Be-Ge Lastbilar
tomas.engsund@bil.be-ge.se

Magnus Enochsson
Rolf Ericson Lastvagnar & Bussar
magnus.enochsson@rebil.se

Staffan Boman
Scania ÅFF
staffan.boman@svw.se

Bengt-Ove Hedborg

Anna Liljedahl
Finnvedens Lastvagnar
anna.liljedahl@finnvedenslast.se

Anders Oleandersson

Axel von Essen
Svensk Volvohandel
axel.von.essen@vhf.se

Johan Edgren
Engströms Lastbilar
johan.edgren@engstromslastbilar.se

Jan Carlsson
Janne Carlsson Autocentrum
janne.autocentrum@gmail.com

Hans Edén
Svensk Volvohandel
hans.eden@vhf.se


Valberedning

Jonas Olsson
Ordförande Thunbergs Bil
jonas.olsson@thunbergsbil.se

Bobby Sandberg
Lack/Skadeverkstäder Atracco Auto Västerås
bobby.sandberg@atracco.se

Jan Lööv
Bilhandel & Tunga fordon Volvo Car Retail
jan.loov@volvocarretail.se

Per Ring
Märkesverkstäder Werksta Nacka AB
per.ring@werksta.se