Skarpt uttalande från CECRA - MRF

Skarpt uttalande från CECRA

cecralogga
Detta genom dels det senaste uppropet avseende fordonsgenererad data, dels arrangemanget European Car Dealer Day kring hot och möjligheter för bilhandeln på grund av/tack vare digitaliseringen. På grund av allt tuffare konkurrens, pressad lönsamhet, teknikskiften, gamla strukturer och affärsmodeller pågår sedan några år tillbaka ett starkt positionerande arbete inom fordonsindustrin och motorbranschen i Europa.

Det är fordonstillverkare, Tier 1-leverantörer samt ett antal aktörer från andra branscher som försöker flytta fram och befästa sina positioner i värdekedjan för automotive. Dessa parter utövar även ett hårt lobbytryck riktat mot EU och framförallt EU-kommissionen.

Därför är det inte utan anledning som CECRA:s generaldirektör, Bernard Lycke, riktar ett uttalande direkt till EU:s konkurrenskommissionär Margrethe Vestager angående EU-kommissionens arbete med regelverk kring telematik, uppkopplade och autonoma fordon. Det är inte heller utan anledning som ordförande för bilhandelssektion, Antje Woltermann, gör uttalanden direkt adresserade till fordonstillverkarna och EU:s kommissionär för den inre marknaden, industri, entreprenörskap och SME-företag, Elzbieta Bienkowska.

Motorbranschen består av många småföretag i Sverige, som ensamma inte har chans mot dessa krafter som befinner sig i rörelse. Man måste uppträda tillsammans, organiserade, för att kunna agera, ha en röst i diskussionen eller förhandlingen, vilket MRF kan. Stora förändringar har skett inom fordonsbranschen i Europa de senaste åren, skillnaden nu är att fabrikens möjligheter kan innebära helt nya spelregler för märkesåterförsäljare.

Det har hänt mycket under de senaste fem åren, ännu mer kommer att hända de närmaste 10-15 åren, konstaterade Antje Woltermann på European Car Dealer Day.