Året börjar bra!

Johan Holmqvist, bilhandelsansvarig på MRF, kommenterar januari månads nybilsregistreringar.

Bästa januarimånad någonsin och den 37:e månaden i rad med en ökning för personbilar. 23 282 personbilar ger en ökning med 8 procent och då januari hade två arbetsdagar mer i år än i fjol, tyder det på ungefär samma takt som i fjol.

3 585 transportbilar i januari innebär hela 28 procents ökning, vilket var den 35:e månaden av de 38 senaste med en ökning och den bästa januarimånaden någonsin.

Tunga lastbilar ökade med 8 procent i januari till 396 lastbilar. Det var den 16:e månaden i rad med en ökning.

Se statistiken för januari 2017 >>>

Johan Holmqvist UM

Johan Holmqvist
bilhandelsansvarig MRF
Tel 08-701 63 22
Skicka ett mejl till Johan

Dela via mail

Statistik

Bilmarknaden – Begagnathandeln tappar fart

Under mars månad bröts den stora uppgången för försäljningen av begagnade bilar som vi har sett...

Läs mer

Bilmarknaden – Är toppen nÃ¥dd för begagnathandeln?

Den senaste statistiken för försäljningen av begagnade bilar visar en fortsatt minskning av sålda fordon för...

Läs mer

Bilhandel – nyreg och begagnat januari 2022

Klaus Silfvenius, bilhandelsansvarig MRF, kommenterar registreringssiffrorna av nya fordon och begagnathandeln för januari 2022.

Läs mer
Visa alla