Starkt år för Assistancekåren
Det berättar Assistancekårens vd, Mats Nilsson. Han och hans ca 150 medlemsföretag kan se tillbaka på ett bra 2017.
– 2017 blev ett av de bästa åren i Assistancekårens historia. En stor del av vår uppdragsmängd kommer givetvis ifrån mobilitets- och försäkringsbolagen, men vi noterar också att Assistancekårens eget varumärke är en av de absolut största uppdragsgivarna till medlemsföretagen, berättar Mats Nilsson.
Under senare år har Assistancekåren lanserat en egen assistansförsäkring, en produkt som kommer att marknadsföras mer framöver, enligt Mats.
– Vi har inte pushat vår egen produkt ännu då vi haft en utmaning med vår tidigare leverantör av larmförmedling. Nu när vi driftar det hela själva så kan vi leverera med högre kvalitet, säger han och lyfter fram satsningen på en helt egen kundtjänst som en investering som kommer att öka ”Kårens” konkurrenskraft ytterligare.
Vidare berättar han att, trots en växande marknad, är konkurrensen stenhård. Inte minst när även internationella aktörer inom bärgning, assistans och mobilitetsförsäkring etablerat sig på den svenska marknaden.
– Utvecklingen i branschen går mot ökad kvalitet, men till bibehållen eller sänkt prisnivå. Då finns det inte utrymme för mellanhänder som inte förädlar våra produkter, men genom att vi har kontroll över hela kedjan kan effektiviseringarna som vi gör, komma både bärgare och kunder till gagn. Vår medlemsägda organisation återinvesterar ju eventuellt överskott i nya lösningar för både kund och bärgare istället för att göra utdelning till externa ägare, framhåller Mats Nilsson och fortsätter:
– Vi ser att det kan bli lite proppen ur nu när vi har kontroll på hela kedjan och det gäller att hinna med att bemöta det stora intresset som marknaden visar för direktkontakt med Assistancekåren istället för att gå via en mellanhand som driver upp kostnaderna helt i onödan.
Således finns det såväl tids-, kvalitets- som ekonomiska vinster med ett eget kundcenter. 2018 kommer att bli ett spännande år i Assistancekårens och dess medlemsföretags historia.