Minister bjuder in MRF till workshop
Planen från regeringen denna gång är inte ett större remissarbete utan man vill genom denna workshop och vidare kontakter under våren få in branschernas synpunkter för att sedan dra igång åtgärder som skall finnas med i höstpropositionen som skall beslutas i september.
Diskussionerna i gårdagens workshop gav många intressanta vinklingar som vi som förbund naturligtvis kan ställa oss bakom såsom tex kontrollresurser för polisen typ cabbotage trafik, alkoholbommar vid färjeterminaler, sommardäckslag mm men som kanske inte är våra huvudfrågor.
MRF går in med synpunkter inom områdena:
- Infrastruktursatsningar på vägprojekt typ, motorvägar, tvåfilsvägar, vajerräcken mm
- Infrastruktursatsningar som skapar framkomlighet och delning av trafikslag i staden
- Trafikinformation i Grundskolan
- Körkortsteori som valbar kurs i gymnasiet
- Halkkörningsteori för nyanlända med körkort från andra länder.
- Incitamentssystem, typ lättnader i skatter, för att nya fordon skall utrustas med säkerhetssystem.
- Behålla nuvarande intervall av besiktning av fordon inte förlänga som fn finns som förslag.
Har ni som medlemmar andra områden som ni ser att vi som förbund bör driva in i processen har vi fram till den 15:e april på oss att inkomma med fler idéer.