Nyreg - februari 2019

På MRFs statistiksidor redovisas nyregistreringsstatistik när det gäller person- och transportbilar månadsvis och annan statistik som berör bilbranschen.

Varje månad kommenterar Lars Lieberg, bilhandelsansvarig på MRF, utvecklingen på bilmarknaden. Här hittar du kommentarer och statistik kring de tre delarna; nya bilar, begagnade bilar och privatleasade bilar. Uppdateringar för respektive del sker löpande och omkring den 10:e i månaden.

Och du som är MRF-medlem, finner ytterligare statistik på medlemssidorna.

FEBRUARI 2019

Nyregistrerade personbilar totalt

Modelltoppen

Dieselbilsregistreringar

Miljöbilsregistreringar

Länsstatistik, sammanställning

Länsstatistik, detaljerad

Privatimporterade bilar

Lastbilsregistreringar

Fordonsbeståndet

EU-statistik, personbilar

EU-statistik, kommersiella fordon

BIL Swedens nyregistreringsstatistik

BIL Swedens nyregistreringsstatistik, pb, fabrikat o modell

Var vänlig observera att filerna med begagnade bilar, exporterade bilar och skrotade bilar numera ligger under “Begagnatmarknaden”

 

Dela via mail

Bilhandel

MRFs stämma 26 april

Välkommen till MRFs stämma 26 april kl 10.00-12.00 på Radisson Blu Arlandia Hotel. Stämmohandlingar kommer att...

Läs mer

AECDR nyheter från Bryssel 10/2023

Följ senaste nytt från MRFs lobbyorganisation - AECDR (Alliance of European Car Dealers and Repairers) i...

Läs mer

Nominera dina kandidater. Bilbranschens Mäktigaste Kvinnor 2023!

För tredje året i rad utser vi nu Bilbranschens Mäktigaste Kvinnor. Välkommen att nominera fram till...

Läs mer
Visa alla