Bilmarknaden i november - MRF

Bilmarknaden i november

Nya registreringsrekord i november!

November blev den 35:e månaden i rad med en ökning. Ackumulerat är ökningen 8 procent och vi går nu snarare mot en 370 000-bilsmarknad än 375 000, vilket blir ett fantastiskt rekordår även det, även om volymen då hamnar 5 000 under gällande prognos. Analysen efter att vi hör hur återförsäljarnas försäljningstakt och orderbanker utvecklas tillsammans med de mycket höga registreringssiffrorna är att vi kan ana att försäljningstakten nu börjar plana ut, på en rekordhög nivå.

Även transportbilar nådde den bästa novembermånaden någonsin!

Ökningen är 18 procent och ackumulerat är ökningen 16 procent. Det blev 33:a månaden av de senaste 36 som hade en ökning mot året före. Det känns som ett styrkebesked att ökningen är så pass bra. Även för transportbilar blir det ett rekordår med cirka 52 000 transportbilar, vilket motsvarar den sedan i september justerade prognosen.

Efter vad vi hör från våra medlemmar är försäljningstakten och orderbanker fortsatt hög samt hos många även ökande jämfört med fjolåret. Detta gör att vi är trygga med prognosen som ligger på 52 000 transportbilar och att även nästa år ser mycket ljust ut.

Tunga lastbilar ökade med hela 25 procent i november

Det är 14:e månaden i rad med en ökning. Hitintills i år är ökningen starka 22 procent. Det känns som ett stort styrkebesked att ökningen är så pass bra både på månaden och ackumulerat.

I oktober höjde MRF prognosen för tunga lastbilar från 5 100 till 5 700, vilket är 18 % högre än 2015. Den mycket starka leveranstakten har överraskat många bedömare och frågan är nu hur den sista månaden kommer att bli. Det lutar åt att prognosen för 2016 överträffas med 100-200 tunga lastbilar.

Fortsatt stark begagnatmarknad (per november)

Bilbranschen har hitintills i år en historiskt sett ovanligt stark efterfrågan både på nya och begagnade personbilar, vilket inte brukar ske samtidigt, i alla fall inte utan att begagnatlagren samtidigt skjuter i höjden. Det levereras fler nya bilar än någonsin (8 % fler än rekordåret 2015) och det säljs fantastiskt bra med begagnat, samtidigt som begagnatlagren hålls på en rimlig nivå, informerar Johan Holmqvist, bilhandelsansvarig på MRF.
2016 är för de första 11 månaderna det näst bästa begagnatåret volymmässigt sett för MRF-handeln på tio år, endast slaget med en knapp procent av 2015 som är rekordåret. För all bilhandel med begagnade bilar har vi en uppgång med 4 %, tack vare att övrig bilhandel ökar sin försäljning med 11 %.
Lagerantalet den sista november var för MRF-handeln bara 3 % högre än i fjol (i somras var de 10-12 % högre än motsvarande månad 2015), vilket är en bra nivå historiskt sett och med hänsyn till de höga försäljningsvolymerna. För övrig bilhandel har lagren ökat med 24 % jämfört med 2015 (24-28 %). Snittvärdet hos MRF-handeln fortsätter att stiga med cirka 5 % jämfört med ett år tidigare.

Totalt sett har begagnatförsäljningen, inklusive privatförsäljningen, ökat 1 % hitintills i år, medan enbart privatförsäljningen har minskat med 1 %.

De mest sålda begagnatbilarna hos bilhandeln för årets första elva månader är Volvo V70 (med en minskning jämfört med motsvarande period 2015 på 5 %), följt av VW Passat (+9 %), VW Golf (+7 %), Volvo V60 (+14 %) och på femte plats Audi A4 (+3%). Av 10 i topp är det Volvo V40 (10:e mest sålda) som i % ökat mest med 27 %, följt av Volvo XC70 (9:e mest sålda) som också ökat med 27 % och på tredje plats ligger Volvo XC60 (6:e mest sålda) 19 %.

Hitintills i år har det sålts mest begagnade bilar (all försäljning) i Stockholms län 214 000 (med en ökning på 0,2 % jämfört med 2015), följt av Västra Götaland 204 000 (+2 %) och Skåne 158 000 (+1 %). På fjärde plats kommer Östergötland med 55 000 (+3 %). De län som har ökat mest i % i år är Blekinge med 8 %, Södermanland 6 % och Halland med 5 %.

Privatleasingen fortsätter att öka (per november)

November månad blev åter en månad där vi slog ett nytt rekord för privatleasingen. Andelen privatleasade personbilar av de privatregistrerade var nära 34 procent för november och hitintills i år är den nu uppe på 28 procent. Antalet privatleasade personbilar var i november 4 890.

Ökningen jan-nov jämfört med samma period i fjol är 80 procent och vi kan se att vi för helåret 2016 kommer att leverera en bit över 45 000 privatleasade personbilar, mot i fjol 27 000.
Som andel av de totala antalet registrerade personbilarna är privatleasingen hitintills i år uppe i 13 procent och för november som enskild månad var andelen över 15 procent.

– Privatleasingen kommer att fortsätta sin positiva ökning ytterligare, den känslan är tydlig i branschen, inte minst med tanke på det positiva mottagandet från kunderna tillsammans med den fortsatt starka ökningstakten, säger Johan Holmqvist, bilhandelsansvarig på MRF.

De mest populära privatleasade bilarna hitintills i år är VW Golf (med en andel på 10,3 %), följt av VW Polo (9,0 %), Volvo V40 (7,9 %), Skoda Fabia (4,0 %) och på femte plats Seat Leon (3,7 %).
Av 10 i topp är det Volvo V60 (9:e mest privatleasade) som har ökat mest i procent med 163 %, följt av Renault Captur (8:e mest privatleasade) som har ökat med 151 % och på tredje plats ligger VW Polo (2:a mest privatleasade) med en ökning på 145 %.

Hitintills i år har det levererats flest privatleasade bilar i Stockholms län med 10 730 bilar (en ökning med 70 % jämfört med motsvarande period 2015), knappt före Västra Götaland 10 700 (+72 %) och Skåne 5 400 (+71 %). På fjärde plats kommer Jönköpings län med 1 800 (+76 %). De län som har ökat mest i % i år är Kalmar län med 139 %, Gävleborg 119 % och Norrbotten med 108 %. Var annan privatleasad bil levererades i Stockholms och Västergötlands län tillsammans.

Johan Holmqvist UM

Johan Holmqvist
bilhandelsansvarig MRF
Tel 08-701 63 22
Skicka ett mejl till Johan