Bärgarna - MRF

Bärgarna

MRFs och Assistancekårens verksamheter har sina största beröringspunkter på det lokala planet där det handlar om att lokala bärgningsföretag och MRFs medlemmar är delar i ett affärsflöde men också en trygghetskedja för kunder.

Samarbete mellan MRF och Assistancekåren

Våra största och tydligaste samarbetsområdena är att lokalt diskutera hur processer och flöden kan optimeras för bättre affärsinnehåll och kundnytta. Denna dialog har funnits under lång tid mellan våra olika organisationer. Vi kommer att vidareutveckla kontakten mellan Assistancekårens regionansvariga och MRFs distriktschefer för att hitta tillfällen för regelbundna samtal och dialog.

I övrigt finns på förbund- /företagsnivå en mycket lång historia av samarbete som skall fortsätta att vårdas och utvecklas. För närvarande finns inom myndighetsutövning och opinion samsyn inom flera områden såsom bl a bränsleskatter, arbete på väg och besiktning för att nämna några som gör att vi kan ställa oss bakom varandras utspel och kroka arm för att tillsammans bli starkare.

Dela via mail

Senaste nytt

  • Bilen skapar möjligheter
    Bilen utmålas ofta som något nödvändigt ont. Verkligheten är att den fyller en avgörande funktion för att människors vardag ska gå ihop. Utan bilen som frihetsmaskin och möjliggörare skulle tillvaron bli väldigt mycket mer komplicerad.
  • Laddbart – ljusglimten på en tuff begagnatmarknad 
    – Vi kan konstatera att rena elbilar fortsätter att öka i begagnatförsäljningen, säger Klaus Silfvenius, bilhandelsansvarig på MRF. Jämfört med 2024 års siffror så har elbilar ökad sin marknadsandel med nästan 45%. Ökat utbud och en fortsatt vilja som bilköpare att ställa om är grunden bakom detta. 
  • Ny vägledning för säkrare laddning av elfordon
    Sverige har som mål att inte ha några nettoutsläpp av växthusgaser senast år 2045. För att klara det måste vi ställa om våra transporter – framför allt genom att fler fordon drivs med el istället för fossila bränslen. Därför har regeringen gett MSB, Boverket och Elsäkerhetsverket i uppdrag att ta fram en vägledning som hjälper till att bygga ut laddstationer på ett säkert sätt.
  • AECDR nyheter från Bryssel 8/2025
    Följ senaste nytt från MRFs lobbyorganisation – AECDR (Alliance of European Car Dealers and Repairers) i EU.