Isuzu 2016
I slutet av förra året tog IM Nordic över generalagenturen för Isuzu i Sverige från Olle Olsson-bolagen.
– Isuzu har samma potential som Subaru hade när vi tog över 2003-2004. Det är ett ganska okänt varumärke men där kundnöjdheten över kvaliteten är stor, säger Torbjörn Lillrud, vd för IM Nordic.
I fjol såldes cirka 450 Isuzu i Sverige. Torbjörn Lillrud har satt ett ambitiöst mål för den närmaste framtiden.
– Vi ska tredubbla försäljningen på två år!
Hur då?
– Jätteenkelt. Vi är idag minsta pick up-märket på marknaden. I Norge är Isuzu störst. Isuzu har 6-7 procent av den svenska marknaden mot 14-15 procent i Europa, säger han.
Torbjörn Lillrud har tre tydliga mål för generalagenten. IM Nordic ska vara den bästa arbetsgivaren, ha de mest nöjda återförsäljarna och, inte minst, de mest nöjda pick up-ägarna.
Återförsäljarnätet med 50 handlare ska stärkas. Det finns vita fläckar, framför allt i storstadsregionerna.
– Här har vi redan förstärkt med tre handlare, vi har fyllt upp Malmö och gjort klart med en ny handlare Stockholm.
Att ägarbytet redan satt spår visar till exempel betygen på frågan om stöd till marknadsföring som nu rakar i höjden.
– Där fanns inget stöd alls tidigare, säger han.
Av betygen att döma önskas en mer synlig generalagent, framför allt på försäljningsområdet.
– Vi har varit osynliga på fältet, men har kommunicerat ut vad vi har för intentioner. Här kommer handlarna märka förbättringar allteftersom vår organisation blir klar, säger Torbjörn Lillrud.
Text Niklas Aronsson