Alla GA-intervjuer 2020 Tunga Fordon
Jens Tittel, vd för Mercedes-Benz Trucks Sweden.
Vi har intervjuat alla generalagenter och återförsäljarföreningar. Läs deras kommentarer till årets resultat. Välj märke i listan ovanför.
1
Mercedes
Tredje gången gillt. Bäst av alla generalagenter på tunga sidan. “Det betyder mycket för mig att vi hamnar högt upp i GA-enkäten eftersom vi vill ge våra partners de bästa förutsättningarna så att de kan ge bästa servicen till våra slutkunder”, säger Jens Tittel, vd för Mercedes-Benz Trucks Sweden.
2
Scania
Äntligen har tillgången på bilar och reservdelar rättat till sig för Scania. Index stiger hela sju procent och det ger en andraplacering med de bägge huvudkonkurrenterna på ömse sidor. “Jag är glad att vi har gått framåt i enkäten och att vi har löst reservdelstillgången”, säger David Källsäter.
3
Volvo
De senaste åren har varit en begodalbana för Volvo Lastvagnar. Under de senaste fyra åren har index gått upp vartannat år och ned däremellan. I år går indexet ned med fyra procent efter fjolårets fina uppgång. Men Staffan Strand är en luttrad man och vet att resultatet i enkäten kan variera mellan åren.


