Elektrifiering av bilar och lastbilar
Idag debatteras ofta hur transformeringen från en fossildriven till en elektrifierad fordonsflotta ska ske på kortast möjliga tid. Något som vi på MRF bevakar och försöker underlätta genom en rad olika insatser.

Ett exempel är eftermarknaden för elfordon. Allt från krockade bilar med tillknycklade batterier till enklare servicearbeten kommer att kräva kunskap inom elsäkerhet. Där finns idag ett stort kunskapsgap att fylla och det är viktigt att alla aktörer hjälps åt, inte minst med tanke på den elektriska risken som tillkommer i jämförelse med traditionella framdriftstekniker.
MRF, Bil Sweden och SFVF har därför lanserat en ny branschstandard för säker hantering av elfordon. Den nya elbilsstandarden gäller som rekommenderat minimikrav i Sverige med målsättning att skapa säkra arbetsplatser på landets fordonsverkstäder.
Utvecklingen av nybilsförsäljningen i Sverige under 2021
Månad | El/hybrid | Bensin/diesel |
---|---|---|
Oktober | 5 887 | 8 201 |
September | 8 885 | 8 727 |
Augusti | 6 449 | 8 543 |
Juli | 4 157 | 8 542 |
Juni | 11 458 | 15 162 |
Maj | 6 279 | 12 272 |
April | 6 787 | 10 335 |
Mars | 5 611 | 26 765 |
Februari | 2 973 | 13 141 |
Januari | 2 666 | 12 010 |
Exempel på vad vi bidrar med
MRF, Bil Sweden och SFVF har tillsammans lanserat en ny branschstandard för säker hantering av elfordon. Den nya elbilsstandarden gäller från och med nu som nytt rekommenderat minimikrav i Sverige. Målet är att skapa säkrare arbetsplatser för landets fordonsverkstäder.
För oss som branschorganisation betyder det att vi stöttar positiva åtgärder runt om i landet och att vi också förändrar vårt arbetssätt gentemot medlemmar och bransch.
MRF och hållbarhetsmålen
Nytt inom hållbarhet
- Stöd i hållbarhetsfrågorHur jobbar MRF med miljöfrågor och social trivsel? Vilket stöd kan medlemmarna räkna med, och vilka är de viktigaste frågorna inom hållbarhet? Anders Östberg, ansvarig för hållbarhetsfrågor på MRF, vet besked.
- Dags för schyssta däckGlobala målet nr 8 handlar om anständiga arbetsvillkor, medan nr 15 handlar om biologisk mångfald. Däckindustrin är en stor miljöbov,…
- Debattartikel i GP: Bromsa inte utvecklingenIdag replikerar MRF en debattartikel i Göteborgs-Posten där vi lyfter fram hur viktigt det är att möjligheten att ladda sina elbilar inte får hindras av begränsat antal parkeringsplatser. Vill vi att utvecklingen av den ökade andelen laddbara fordon ska fortsätta behöver makthavarna ge bilisterna möjlighet att ladda sina bilar där de bor och arbetar.